zaCZEPKI (2/2024)

O ile prosto można przedstawić symbole skomercjalizowanego święta zakochanych, o tyle mówienie o uczuciach już nie jest takie łatwe. Są sprawy, o których rozmawiamy tylko z inną pielęgniarką, o której powiemy tylko drugiej położnej. Na co dzień dotykamy sytuacji granicznych, z którymi większość ludzi nie spotyka się wcale. A są to jedne z najważniejszych i najtrudniejszych wydarzeń ich życia. Czy łatwo się z tego otrząsamy? Odpowiedź na codziennie spotkania z transcendencją maskujemy humorem, satyrą i dowcipem, dlatego w lutowym wydaniu podejmujemy się znów niemożliwego – staramy się zabawnie mówić o nienazywalnym.

O ile prosto można przedstawić symbole skomercjalizowanego święta zakochanych, o tyle mówienie o uczuciach, tych najważniejszych, ostatecznych, już nie jest takie łatwe. Są sprawy, o których rozmawiamy tylko z inną pielęgniarką, o której powiemy tylko drugiej położnej. Na co dzień dotykamy sytuacji granicznych, z którymi większość ludzi nie spotyka się wcale. A są to jedne z najważniejszych i najtrudniejszych wydarzeń ich życia. Mieszają się w tych momentach: piękno i okrucieństwo, sceny i kadry, których zrozumienie może przyjść na niemedyka tylko przez filmowy ekran. Wtedy wgląd, na kilka chwil, w arkany naszej codzienności, uzyskuje przejęty widz, który po wyłączeniu tabletu otrząśnie się i polajkuje. A my? Czy otrząsamy się łatwo? Z przejmującego płaczu matki nad dzieckiem odłączonym właśnie od respiratora, z łez nastolatka, który już nigdy nie będzie chodził, z widoku córki ocierającej łzę nad mamą, która bezpiecznie wróciła z operacji? 

Odpowiedź na codziennie spotkania z transcendencją maskujemy humorem, satyrą i dowcipem, stąd Drogi Czytelniku, jeśli nie posługujesz się tymi narzędziami, ostrzegam – numer walentynkowy może nie być dla Ciebie. W lutowym wydaniu podejmujemy się znów niemożliwego – staramy się zabawnie mówić o nienazywalnym. 

Zaczynamy niewinnie, horoskopem! Dobry na sytuacje, kiedy pomóc może już tylko wróżka. Po nim od razu na grubo wjeżdża Królowa B – z dramą miesiąca, z zupełnie nienudnym początkiem sezonu. Jeśli styczeń jest poniedziałkiem roku, Bożenno miej nas w opiece! Klimat sercowy dzieje się również u Mateusza Sieradzana, który przekonuje nas o wyższości wody nad żelem podczas wykonywania EKG. Gdyby mało było Wam kontrowersji, spokojnie, Szymon Raszka opowie o miłości do czworonoga. W końcu miłość niejedno ma imię! Po garści polecajek książkowych, wśród których serce zabije Wam szybciej przy Sekretach pielęgniarki, Jola Wołosianka rzuci konkretnym „EKG” i jak zawsze bez zbędnych ceregieli powie, co i jak zrobić.

Skoro walentynki, to i relacje, a wśród nich nie sposób pominąć love hate relationship czyli Karty Zleceń Lekarskich. Rozluźnijcie scrubsy i cieszcie się dowcipem z waszej dyżurki. W strefie #influnursing poznajcie @poloznazsercem! A skoro o tym walentynkowym narządzie mowa, to zapraszam Was gorąco do wywiadu z Gościem Specjalnym, prof. Michałem Zembalą – mężczyzną, który dosłownie chwyta za serce. Gdybyście grały twarde, a dziedzina transplantologii nie robiła nas Was wrażenia, spokojnie. Powiemy Wam, dlaczego miłosne figle w zbiornikach wodnych mogą mieć katastrofalne skutki dla… oczu!

Gdybyście jakimś cudem na tym etapie czytania poczuli zew popołudniowej drzemki, cała na różowo wjeżdża Bożenna z przepisem na poderwanie lekarza. Wszak, jak powszechnie wiadomo, jest to główna aspiracja każdej, nawet niemłodej, pielęgniarki i położnej, więc nie zwlekajcie! Przepis na podryw gotowy! Gdybyście jednak nie przepadały za komercyjnym ujęciem walentynek, nasz zaczepny psycholog, Jan Gruszka, mówi o tym, jak wybrać mądrze – postawić na miłość do siebie.

W trakcie dyżuru trafiła Was jednak strzała Kupidyna, a obiektem westchnień został Wasz pacjent? Spokojnie, we got you, girl! Patrycja Piszczek-Boberek @prawodozdrowia wyjaśnia, kiedy możecie się obawiać prokuratora. Jeśli jednak nie wyszło Wam ani z lekarzem, ani z pacjentem, i postanawiacie jechać w Bieszczady – hold your horses! O sile i potędze dotyku samej siebie opowie Wam fizjoterapeutka Paulina Gorwa. Później bez zastanowienia wskakujcie śmiało do Pauliny Zawory, po kompleksowe self-care, self-love! 

Gdybyście, panowie, przestraszyli się nagle brakiem języka inkluzywnego, nie lękajcie się! Pamiętamy o Was. Co unosi Wasze serca i włosy – Szymon Szarowicz przychodzi z informacyjną odsieczą!

  Zdajemy sobie sprawę, że nie samą pielęgnacją człowiek żyje, a po strasznym dyżurze pupę ratują nam platformy streamingowe. Na jednej z nich znajdziecie wspaniały film About time. To propozycja, której po recenzji Ewy Kurlendy nie odrzucicie! Na czerwonym dywanie tego numeru widnieją nie tylko hollywoodzkie gwiazdy! Przedstawiamy Wam pasję w pasji, czyli p jak pole dance! Doktor nauk o zdrowiu Natalia Sak Dankosky pokazuje, jak to, co „nie wypada”, ratuje duszę i kształtuje ciało! 

Prawie już kończymy i to z przytupem. Dzięki Kasi Leńskiej dowiecie się, w jakim konkretnym celu położne i pielęgniarki na neonatologii otwierają okna. To artykuł, który ściska za serce i zostanie z Wami na dłużej.

A na prawdziwy koniec chwila dla prawdziwych twardzielek: o szpitalnym jedzeniu! Po lekkostrawnym tekście zapraszamy na przypał miesiąca w wydaniu studenckim, czyli krótką historię o crashu na oddziale naczyniowym. 

Dziękujemy za nadesłane Walentynki! Jesteście wspaniali niczym świeżo otwarta czibo, której aromat unosi się w akompaniamencie szelestu zdejmowanej folii z merci. W dniu zakochanych nie ma kalorii, więc rozsiądźcie się wygodnie w socjalnym! Oznaczajcie nas na Instagramie, nadsyłajcie teksty. Niech moc Amora będzie z Wami!

Magazyn Zaczepki

#zaCzepki powstały z potrzeby pozyskania przestrzeni, w której internetowa medyczna brać mogłaby się rozpisać na trochę więcej niż długość posta. Znajdziecie tu opis instagramowego uniwersum, w którym pokażemy wam, w co wierzymy. Czasopismo jest efektem popandemicznego odkrycia, że w otchłani social mediów jest całe mnóstwo zapaleńców, edukatorów, pracujących u podstaw, rozśmieszających, mówiących: jak jest, zadających trudne pytania. Zapraszamy do lektury i współtworzenia wszystkich zaCzepiających i z natury Czepliwych medyków.Najnowsze