Lasoterapia
Katarzyna Simonienko
Co nam daje las? Spokój, wytchnienie, poprawę zdrowia psychicznego – ale nie tylko. Wędrówki po lesie podnoszą naszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. A poza tym są powszechnie dostępne i darmowe! Lasoterapia przybliża, opierając się na wynikach badań naukowych, wpływ natury na zdrowie i dobrostan człowieka. Z książki dowiesz się: na czym polega terapia lasem, czym są leśne kąpiele i jak się do nich przygotować, jak zaplanować wędrówkę by odnieść jak najwięcej korzyści, jak korzystać z lasu, kiedy mieszkamy w betonowej dżungli. Książka ta pomoże Ci w zaplanowaniu Twojej własnej lasoterapii w sposób praktyczny, z uwzględnieniem pór roku, pogody, wieku, stanu zdrowia. Autorką książki jest Katarzyna Simonienko, doktor psychiatrii, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych, związana z Puszczą Białowieską. Swoim pacjentom przepisuje las na receptę.
Kalendarz pełen troski
Katarzyna Zych-Krekora
Kalendarz – ale tak naprawdę towarzysz codziennej podróży, który został stworzony z myślą o niezwykłych kobietach: matkach, córkach, siostrach i przyjaciółkach. Ten planner to przestrzeń, gdzie organizacja dnia idzie w parze z chwilami refleksji. Znajdziesz tu miejsce na plany, marzenia i codzienne zadania w pracy, ale także na inspirujące cytaty. Zdrowie jest fundamentem naszego życia, dlatego w tym kalendarzu znajdziesz nie tylko ważne daty, ale i „naklejki zdrowotne”. To one mają Ci przypomnieć o zarezerwowaniu czasu na badania – zarówno dla Ciebie, Twojego partnera, jak i dziecka. Zaplanuj od razu badania na nadchodzący rok – chociażby naklejką – żeby w danym dniu zadzwonić i umówić się na badanie albo żeby w danym dniu pójść na badanie, bo jak odłożymy to na później… pewnie nigdy do tego nie wrócimy. Zanim więc zapiszesz pierwsze spotkanie czy zadanie, zastanów się, kiedy możesz zadbać o siebie, wklej naklejkę dla siebie i najbliższych. Niech te naklejki będą Twoimi małymi, ale jakże ważnymi krokami. Chcę mieć pewność, że jesteś zdrowa – dlatego nazwałam ten planner Kalendarzem pełnym troski. Jeśli jesteś kobietą, która z miłością dba o swoich bliskich i nie zapomina o sobie, ten kalendarz został stworzony właśnie dla Ciebie.
Fibromialgia
Tomasz Jasiński
Aktualne, zwięzłe oraz praktyczne kompendium przeznaczone głównie dla lekarzy zajmujących się leczeniem bólu, reumatologów, psychiatrów, neurologów, internistów i lekarzy rodzinnych, a także fizjoterapeutów, psychologów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych zajmujących się leczeniem bólu. Fibromialgia stwarza istotne problemy zarówno na etapie jej rozpoznawania, jak i leczenia. Z tego względu w praktyce klinicznej rodzi wiele trudności nie tylko dla lekarzy pierwszego kontaktu, ale również dla lekarzy specjalistów zajmujących się tą jednostką chorobową. Utrwalony stereotyp pacjenta z fibromialgią, którego „wszystko boli, a wyniki badań prawidłowe”, często powoduje dwie skrajne konsekwencje. Z jednej strony uważa się go za pacjenta wyłącznie z problemami psychologicznymi, a nawet psychiatrycznymi, a z drugiej podtrzymuje się w nim przekonanie, że na pewno w tle jest jakaś jeszcze niezdiagnozowana choroba odpowiedzialna za dolegliwości i objawy.
Encefalopatia noworodków
Iwona Maroszyńska
Książka Encefalopatia noworodków autorstwa prof. Iwony Maroszyńskiej stanowi pierwsze na polskim rynku medycznym obszerne i kompleksowe opracowanie dotyczące zespołu objawów klinicznych tej złożonej jednostki chorobowej, związanych m.in. z deficytami tlenu we krwi i tkankach w okresach płodowym i noworodkowym. Autorka, znakomita neonatolog oraz dyrektor największej w Polsce placówki perinatologicznej i dziecięcej, przedstawia nowoczesne spojrzenie na zespół objawów neurologicznych i wielonarządowych noworodka utożsamianych dotychczas najczęściej wyłącznie z zaburzeniami okołoporodowymi związanymi z ciężkim niedotlenieniem wewnątrzmacicznym i encefalopatią niedokrwienno-niedotlenieniową, nazywaną też bardziej potocznie zamartwicą noworodka. Monografia wskazuje na złożoność etiologiczną tego schorzenia czy zespołów objawów i jego następstw w późniejszym rozwoju dziecka.