Boski poród

Przez większość naszej historii asystowanie przy porodzie było domeną kobiet. W dzisiejszych czasach, mocno zmedykalizowanego porodu, to nie jest już tak oczywista sprawa. Zapraszamy do tekstu trochę magicznego, którego przesłaniem w Dzień Kobiet jest: pamiętaj! Kobieto, masz moc! Pracuję nad przekonaniem Polek, że dobry poród jest możliwy w polskim szpitalu, gdzie pracują wspaniałe położne, które są największymi fankami i wsparciem rodzącej. Zapraszam was do baśniowej wycieczki po boskich porodach!

Poród to babska sprawa

Poród na przestrzeni dziejów miał swoje tradycje towarzyszących mu rytuałów i wsparcia ze strony innych kobiet. Przez wieki doświadczone matki, siostry i kobiety w społeczności pełniły rolę położnych, przekazując wiedzę i mądrość z pokolenia na pokolenie. Ich obecność wokół kobiety rodzącej dawała poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Obecność kobiet przy porodzie, bliższych i dalszych, była oczywista. Siła tego wsparcia utrwaliła się w ponadczasowych przekazach, które przypominają nam o sobie do dziś. 

Poród to mit?

O sile przekazu mocy kobiet dowiecie się z tak utrwalonych źródeł, jak ponadczasowe… mity. Z jednej strony możemy je strywializować, zestawiając z mocą ratowania życia przez cesarskie cięcie. Z drugiej – w czasach izolowania się od umierania i śmierci, zamykania ich w ramach szpitala, być może potrzebujemy ich bardziej niż kiedykolwiek? W opowieściach mitologicznych porody bogiń często były opisywane jako wyjątkowo majestatyczne i nadprzyrodzone wydarzenia. 

Wszystkie ręce na pokład 

Na początek, chyba najbardziej znana mitologia na świecie. Jesteśmy zatem w Grecji, gdzie bogini Artemida, choć przedstawiana jako panna, która nigdy nie wyszła za mąż i nigdy nie urodziła dzieci, bywała przy wielu narodzinach. Sprawiała, że porody były bezbolesne i ochroniła matki i nowo narodzone dzieci. Morał? Niejednej rodzącej przyda się wsparcie przyjaciółki, ciotki i innej kobiety! Wioska wsparcia, ciepło innych kobiet, ich zrozumienie, jest dla rodzącej fundamentalne. Łagodzi niejeden dyskomfort, daje siłę! 

Dasz radę! Przepis według Hery

Bogini Hera, żona Zeusa, symbolizowała matkę i opiekunkę. Mimo że jej porody często wiązały się z trudnościami i stanowiły ciężkie próby, to Hera wykazywała się niezłomną siłą i godnością. To również ważny przekaz – poród to żywioł, może być trudny, jednak siła kobiet ma ogromną moc! W przygotowaniu do porodu edukujemy, że poród to żywioł, i w jego trakcie może się przydarzyć wiele. Kobieto, pamiętaj! Nie jesteś sama, masz wsparcie, ale i ogromną siłę, moc w sobie!

Starożytna definicja fizjologii

W przekazach siła przejawia się zresztą w wielu miejscach. W mitologii nordyckiej, matce bogów Frigg również przypisywano niezwykłą siłę i mądrość podczas jej porodów. Według opowieści rodziła w sposób harmonijny i spokojny, zgodnie z boską wizją i opieką. Czy to nie brzmi jak zaufanie fizjologii? Jej porody były otoczone tajemnicą i szacunkiem, a sama bogini emanowała majestatem i godnością. Zwłaszcza przy pierwszym porodzie – to trudne, przygotować się na niewyobrażalne. Wiedz jednak, że twoje ciało jest mądre, zaufaj mu, wspieraj je. Poród może być również harmonijny i spokojny!

Krąg życia 

W mitologii egipskiej bogini Hathor była często przedstawiana jako matka i opiekunka. Poród jej syna, boga Sokoła Horusa, uważano za jedno z najważniejszych wydarzeń w mitologii egipskiej! Nieźle, prawda? Hathor, jako bogini płodności i miłości, była czczona jako matka wszystkich ludzi, a jej poród symbolizował ciągłość życia i cyklu narodzin. To ważny przekaz, zwłaszcza w patriarchalnym systemie. Kobiety, dajemy życie!  W mitach porody bogiń były ukazywane jako wydarzenia pełne mocy i siły, podkreślające nie tylko fizyczną determinację, ale także duchową i emocjonalną potęgę tych boskich istot. Boginie wykazywały się godnością i mądrością w obliczu trudności, a ich porody były uznawane za wyjątkowe i niezwykłe w skali kosmicznej. 

Masz moc dawania życia!

Współcześnie odsuwamy od siebie sytuacje graniczne, jak śmierć czy właśnie poród. Zamykamy je za drzwiami szpitala. Dziś, w czasach dynamicznego rozwoju medycyny, choć otoczenie podczas porodu może się różnić, siła kobiet pozostaje niezmiennie imponująca. Nie ma znaczenie, czy poród odbywa się drogą cięcia cesarskiego czy drogami natury. Niech więc każdy będzie świadectwem niezłomnej siły kobiet, która trwa od wieków. Drogie Kobiety, w tej perspektywie, każda z was znajdzie w swoim doświadczeniu porodu siłę, wsparcie i poczucie kontroli, której potrzebuje, niezależnie od kultury czy społeczności, w której się znajduje. Macie ogromną moc życia! Jesteście współczesnymi boginiami!

Agnieszka Zugaj

Położna, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Lubi porody i przygotowywanie do nich! Mama Florki i Wandzi. Instagram: @polozna_mamaga.



Najnowsze