15 schorzeń, które widać w badaniu oka

Są ludzie, którzy mają w zwyczaju mówić, że oko człowieka jest oknem duszy. Medycy mają jednak tendencje do sprowadzania na ziemię i w oku nie widzą niczego więcej nic organ. Organ fascynujący i bardzo skomplikowany. Niemniej oko pewnym oknem jest. Mało kto zdaje sobie sprawę, że patrząc w oczy, okulista może rozpoznać toczące nas choroby, które z okiem – wydawałoby się – nie mają za wiele wspólnego.

 1.  Zaburzenia widzenia, takie jak dwojenie, mogą świadczyć o tętniaku, guzie mózgu.
 2. Zaburzenia widzenia barw (jeśli wcześniej nie został zdiagnozowany daltonizm) są manifestacją zapalenia nerwu wzrokowego bardzo często w przebiegu SM, boreliozy, kiły czy innych chorób zakaźnych.
 3. Zapalenie błony naczyniowej oka może sugerować toczeń lub RZS, przewlekłe zapalenie zatok, nieleczoną próchnicę. W przypadku błony naczyniowej tylnego odcinka oka mamy do czynienia z niedoborami odporności i koniecznie trzeba rozszerzyć diagnostykę o wirus HIV.
 4. Ziarniaki spojówki albo brzegów powiek czy obrzęk gruczołu łzowego wystąpią przy sarkoidozie.
 5. Jeśli okulista wymierzy w ciebie mikroskop endotelialny, to nie ukryjesz przed nim, że popalasz papierosy. Człowiek rodzi się z określoną liczbą komórek śródbłonka rogówki (ok. 3 tys.), palenie tytoniu je niszczy, a one się już nigdy nie odbudują.
 6. Ziarniaki, guzki tęczówki lubią ostrzec nas przed gruźlicą albo kiłą.
 7. Krwotok do komory przedniej oka i/lub krwotoki na siatkówce skłaniają ku białaczce lub chłoniakowi.
 8. Zmiany naczyń na dnie oka lubią powstawać przy nadciśnieniu i cukrzycy. Tworzą wówczas swoiste dla siebie retinopatie.
 9. Na dnie oka pojawiają się bardzo wczesne zwiastuny wylewów i udarów mózgu.
 10.  Bliznowacenie spojówki czy zrosty tęczówki będą podsuwać myśl o pęcherzycy, pemfigoicie lub atopowym zapaleniu skóry.
 11.  Swoje wczesne przerzuty do błony naczyniowej oka dają takie nowotwory, jak: nowotwór sutka, płuca, prostaty, czerniak.
 12.  Zatory tętnicy siatkówki oprócz wielu innych przyczyn poddają myśl o ubytkach w przegrodzie międzykomorowej/przedsionkowej.
 13.  Zakrzep żyły siatkówki również ma wiele przyczyn, m.in. trombofilię dziedziczną.
 14.  Krwotok do ciała szklistego awizuje niejednokrotnie krwotok podpajęczynówkowy.
 15.  Ziarniaki na tylnym odcinku błony naczyniowej powstają po tym, jak nasz ukochany kotek sprzeda nam toksoplazmozę.

Szymon Raszka

Magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa internistycznego. W latach 2006–2015 kolejno: pracownik, pielęgniarz, kierownik Przytuliska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci Albertynów w Krakowie. Obecnie pielęgniarz oddziałowy oddziału okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.Najnowsze